Upozornění Energetického regulačního úřadu pro bývalé zákazníky dodavatelů, kteří ukončili v roce 2021 činnost

Až stovkám tisíc spotřebitelů bude v nadcházejících dnech a týdnech končit smlouva na dodávku energie. Jedná se o domácnosti, které v roce 2021, po ukončení činnosti některých dodavatelů v čele s Bohemia Energy, zvolili u nového obchodníka tříletý kontrakt. Nyní budou stát před rozhodnutím, jestli nechat stávající smlouvu automaticky prodloužit, změnit produkt u stávajícího dodavatele, nebo si najít dodavatele jiného. Energetický regulační úřad (ERÚ) radí, na co v takové situaci pamatovat.

Drtivá většina smluv na dodávku elektřiny a plynu, které jsou uzavřené na dobu určitou, obsahuje ujednání o tzv. automatické prolongaci. Znamená to, že pokud smlouvu některá ze stran nevypoví, závazek se prodlouží dle podmínek stanovených ve smlouvě. Od letošního roku musí dodavatel zákazníky na blížící se termín prolongace upozornit minimálně 30 dní předem a oznámit jim novou cenu a další náležitosti.

ERÚ spotřebitelům doporučuje, aby byli aktivní a na termín konce smlouvy mysleli i sami. Průzkumu trhu a mapování konkurence, společně s vyjednáváním se stávajícím dodavatelem, je totiž praktické se věnovat už s několikatýdenním předstihem. Pokud s podmínkami, za kterých se má prolongovat, spotřebitelé nesouhlasí, mohou o změně smlouvy jednat se současným dodavatelem, nebo si najít jiného obchodníka a do 20. dne před prolongací stávající smlouvu vypovědět (vzor výpovědi je dostupný zde).

I z důvodu očekávaného nárůstu ceny, které bude s pokračováním smlouvy pravděpodobně spojeno, by měli být spotřebitelé obezřetní. Ti, kteří v roce 2021 uzavřeli smlouvy na tři roky s pevnou (tzv. fixovanou) cenou, dosud hradili náklady odpovídající tehdejší cenové úrovni. Ačkoli ceny energií oproti vrcholu krize již výrazně poklesly, stále zůstávají vyšší než před jejím začátkem.

Srovnávač ERÚ poskytne kromě samotné ceny i další důležité informace, včetně orientační výše záloh a typu smlouvy pro jednotlivé produkty. Rozhodnutí, jaký druh produktu zvolit, přitom nemusí být snadné. Každý spotřebitel má totiž odlišné preference. Někdo může preferovat produkt, jehož cena se odvíjí od aktuální tržní hodnoty elektřiny či plynu, a zvolí proto smlouvu s dynamickým určením ceny. Někdo jiný upřednostní dlouhodobou stabilitu, a zvolí smlouvu na dobu určitou s fixací ceny. Při výběru dodavatele ERÚ doporučuje zohlednit také serióznost obchodníků. Jedním z vodítek tak mohou být, kromě výhodné ceny, například kladné reference ostatních zákazníků.


15.10.2024 (autor Redakce)



Související

Srovnávač nabídek dodavatelů elektřiny a plynu

vydáno 27.03.2024

Pokud uvažujete o změně dodavatele elektřiny nebo plynu, vyzkoušejte srovnávač nabídek Energetického regulačního úřadu, nyní s novou funkcí načítání dat z faktury dodavatele. Srovnávač ERÚ aktuálně porovnává nabídky od 33 dodavatelů elektřiny a 30 dodavatelů plynu.

Téma: Ochrana spotřebitele

Nastavení záloh na dodávku energií

vydáno 19.02.2024

Energetický regulační úřad řeší ve zvýšené míře důsledky špatně nastavených záloh na dodávky energií. Ty mohou ve vyúčtování vést nejen k vysokým nedoplatkům (nízké zálohy), ale i přeplatkům (vysoké zálohy) až v řádu desetitisíců, které někteří dodavatelé odmítají svým zákazníkům vracet. V období, kdy mnoha...

Téma: Ochrana spotřebitele

Vysoká kvalita potravin oceněných značkami KLASA a Regionální potravina

vydáno 24.01.2024

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně uskutečňuje kontrolní akce se zaměřením na potraviny oceněné značkami KLASA a Regionální potravina. Výsledky za rok 2023 potvrdily, obdobně jako v minulých letech, jejich velmi vysokou jakost a bezpečnost. Z hlediska zjištění SZPI se jedná o jednu z nejméně...

Téma: Ochrana spotřebitele


www.statnisprava.cz
© Copyright 2000 - 2024, všechna práva vyhrazena - European Business Enterprise, a.s., Spojovací 428, 251 63 Strančice
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 8892, IČ 25130382, DIČ CZ25130382
E-mail: info@ebe.cz