MPSV - Náhradní výživné
Poslanecká sněmovna schválila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na prodloužení náhradního výživného o další dva roky. Chybí tak už pouze podpis prezidenta. Jde o dobrou zprávu pro samoživitelky a samoživitele, kteří čelí obtížím při soudním vymáháním stanoveného výživného. Sněmovna zároveň do dalších čtení posunula i jiné návrhy MPSV, zejména pak navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun.
Úprava MPSV umožní i nadále výplatu náhradního výživného. Původně byl zákon navrhován s dvouletou platností, nyní se tato lhůta zdvojnásobí. „Pokračování této formy pomoci i v následujících dvou letech má zásadní význam pro rodiny, které se ocitly v obtížné situaci, kdy jeden z rodičů neplní svou vyživovací povinnost. Pro vládu představuje podpora této zranitelné skupiny obyvatel jednu z priorit, což je patrné i z našeho programového prohlášení,“ zdůraznil ministr práce a sociálních Marian Jurečka.
Podmínkou pro nárok na tuto formu pomoci je, že rodič, který má být za dítě příjemcem náhradního výživného, ho zároveň soudní cestou vymáhá po druhém rodiči. Tato opatření mají za cíl zabezpečit dostatečnou podporu pro děti v rodinách, kde nedochází k plnění vyživovací povinnosti. Každý měsíc nyní náhradní výživné přijímá přibližně 10 tisíc dětí. Nejčastěji je vypláceno pro děti ve věku povinné školní docházky, tedy od 7 do 15 let (tři pětiny příjemců). Zbytek se rozděluje mezi děti předškolního věku a děti starší 16 let.
Do dalších čtení byly na úterní mimořádné sněmovní schůzi zařazeny i další zákony z dílny MPSV. Zásadní novela upravuje navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun a zkracuje jeho čerpání na tři roky. Změny se dotknou dětí narozených od 1. ledna 2024. „Záleží nám na tom, abychom rodiče podporovali v maximální možné míře. Kromě navýšení rodičovského příspěvku o částku, která opravdu není nízká, se snažíme rodičům umožnit i co největší flexibilitu v tom, jak rychle budou rodičovský příspěvek čerpat, kdy se chtějí vracet do práce nebo jak chtějí kombinovat částečné úvazky,“ dodal ministr Jurečka.
Poslanecká sněmovna na úterní schůzi zároveň v prvním čtení schválila i úpravu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení. Jednotlivé okresní správy podle návrhu MPSV nově administrativně nahradí územní správy sociálního zabezpečení, které budou mít v každém okrese své kontaktní pracoviště. „Pro klienty se prakticky nic nemění. Dostupnost územních správ včetně jejich kontaktních pracovišť, které budou mít nově podobu jejich vnitřních jednotek, zůstane prakticky stejná. Současnou zastaralou strukturu ČSSZ je ale již nezbytné upravit,“ zdůvodnil ministr Jurečka.
Do třetího čtení poslankyně a poslanci také posunuli úpravu, která přináší několik změn ve zpracování a výplatě důchodů. Novela především zavádí možnost podání žádosti o důchod on-line.
30.08.2023 (autor Redakce)
Související
vydáno 18.11.2024
Česká správa sociálního zabezpečení informuje o změnách v provozu pracovišť od 23. do 31.12.2024.
Téma: Sociální zabezpečení
vydáno 15.09.2024
MPSV prostřednictvím Úřadu práce ČR nabízí pomoc osobám, které zasáhly aktuální povodně. Lidé ve složité životní situaci mohou čerpat dávku mimořádné okamžité pomoci. Její celková výše může dosáhnout až 72 900 Kč.
Téma: Bydlení / Sociální zabezpečení
vydáno 12.08.2024
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) spustil 1. srpna pilotní verzi veřejné části Portálu NÚKIB, který bude dle připravované právní úpravy sloužit jako hlavní komunikační kanál mezi Úřadem a povinnými subjekty. Cílem veřejné části Portálu NÚKIB je vytvořit jednotné místo, kde mohou noví i...
Téma: Obrana a bezpečnost / Právo a zákony